Pinocchio paradox

Pinocchiov paradox, je založení na princípe vyjadrenia pravdy ktorá zároveň dokazuje že ste nehovorili pravdu. Rozprávkový príbeh o malom chlapcovi ktorý keď nepovie pravdu tak sa mu zväčší nos poznajú všetci určite vás teraz napadlo o akom paradoxe je teraz reč pretože ste o ňom v živote nepočuli. No je to preto pretože vznikol ešte lne v roku 2000 a prišlo naňho malé 11 ročné dievčatko. Samozrejme môžeme to teraz vzdať a tvrdiť že to nie je možné vyriešiť, alebo sa na to môžeme pozrieť a skúsiť nejaké riešenie nájsť.

pinokio.png

Ako všetci viete, tak že nos rastie keď zaklamete. To je normálna reakcia tela na to keď nehovoríte pravdu. Mozog jednoducho vyšle signál že to čo hovoríte tak to je klamstvo a to nie je správne. A práve na tomto princípe, to je zmena reakcie vášho tela. Ako je napríklad krvný tlak, tikot srdca, potenie alebo aj samotné dýchanie vás dokáže odhaliť detektor lži. No v podstate vie iba naznačiť že to čo hovoríte, tak tomu jednoducho ani  sám neveríte. A spomínané symptómy sú toho dôkazom. Síce sa môže zdať že ide o spoľahlivý prístroj, opak je pravdou. Pretože narozdiel od Pinochiovho nosa detektor lži iba vyhodnotí zmeny reakcie vášho tela na pravdu alebo lož. A tak v prípade ak tomu čo hovoríte skutočne aj veríte, váš mozog nemá dôvod aby sa reakcia vášho tela menila v prípade že aj nehovoríte pravdu. A tak sa opäť dostávame na začiatok nášho paradoxu.

hračka.jpg

A to „ako to môže byť pravda, keď ste v skutočnosti klamali“, pretože buď poviete pravdu alebo klamete. Dôkazom toho je aj v spomínanej rozprávke Pinochiov nos. Ten sa pri klamstve zväčšil a pri pravde nie. Ale čo ak vedome nepovie pravdu a zároveň ale bude presvedčený že to čo hovorí nie je klamstvo. Čo v takom prípade, je klamár alebo nie je. Pretože obviňovať niekoho že klame je ľahké. Ale dokázať mu, že sa mýli ak on tomu čo hovorí verí že je pravda nebude vôbec jednoduché. Celý tento paradox by sa dal uzavrieť vetou. Že ak niečomu veríte, nezáleží potom či je alebo nie je to klamstvo pretože vy veríte že pravdu máte vy.